full header

side image

2010-2011 Season
D-Honorees

Picnic

Mackenzie Burns
Mitra Jouhari
Taylor Ourada
Taylor Pramuk
Jessica SInsabaugh

Sweeney Todd

Ellie Fisher
Jenna Galletta
Max Jansen
Melinda Lee
Anna Lendl
Taylor McBee
Marisa Steinbach

2010-2011 Season
Award Winners

Best Actor- Drew Hamilton in Sweeney Todd
Best Actress- Mackenzie Burns in Picnic
Best Supporting Actor- Max Jansen in Sweeney Todd
Best Supporting Actress- Mitra Jouhari in Sweeney Todd
Best Cameo- Taylor McBee in Fools
Rookie Actor- John Harper
Most Valuable Techie- Marisa Steinbach
Most Supportive Techie-Melinda Lee
BURRT Award-
Rookie Tech Award-Drew Hamilton
Directing Award- Taylor Pramuk
Business Manager's Award- Taylor Ourada
Vocal Award- Ellie Fisher
Weston Award- Mitra Jouhari

2009-2010 Season
D-Honorees

Noises Off

Christian Carey
Emily Lindberg
Megan Marshall
Sabrina Nucci

Godspell

Jessica Dukes
Nicole Gonthier
Jake Hamilton
Elise Maxfield
Stephanie Rampton
Will Thatcher
Adam Willke

2009-2010 Season
Award Winners

Best Actor- Christian Carey in Noises Off and Glass Menagerie
Best Actress- Megan Marshall in Noises Off and Glass Menagerie
Best Supporting Actor- Max Jansen in Godspell and Glass Menagerie
Best Supporting Actress- Emily Lindberg in Glass Menagerie
Best Cameo- Stephanie Rampton in As You Like It
Rookie Actor- Theo Kofron
Most Valuable Techie- Sabrina Nucci
Most Supportive Techie-Jessica Dukes
BURRT Award- Marisa Steinbach
Rookie Tech Award- Daniel Townsley
Directing Award- Sabrina Nucci, My Life as a Techie and Student Director for Noises Off and Glass Menagerie
Business Manager's Award- Christian Carey
Choreographer's Award- Maddie VanBenschoten
Vocal Award- Nicole Gonthier
Weston Award- Jake Hamilton

D-HONOREES & AWARD WINNERS


2008-2009 Season
D-Honorees

As You Like It

Patrick Hansford
Bren Harper
Jackie Hull
Tyler Ostrander
Jake Townsley

Thoroughly Modern Millie

Peter Alexander
Branden Baribeau
Alli Harlow
Megan Johnston
Katie Marx
Hannah Schwieterman
Sara Smith
Ashleigh Tansey

2008-2009 Season
Award Winners

Best Actor- Tyler Ostrander in As You Like It
Best Actress- Jackie Hull in As You Like It
Best Supporting Actor- Christian Carey in As You Like It
Best Supporting Actress- Bren Harper in As You Like It
Best Cameo- Hannah Schwieterman in As You Like It
Rookie Actor- Max Jansen
Most Valuable Techie- Alli Harlow
Most Supportive Techie- Peter Alexander, Sara Smith
BURRT Award- Sabrina Nucci
Rookie Tech Award- Marisa Steinbach
Directing Award- Jake Townsley, Where Is My Mind and Student Director for As You Like It
Business Manager's Award- Patrick Hansford and Megan Johnston
Choreographer's Award- Branden Baribeau
Vocal Award- Ashleigh Tansey
Weston Award- Katie Marx

D-HONOREES & AWARD WINNERS


2008-2009 Season
D-Honorees

As You Like It

Patrick Hansford
Bren Harper
Jackie Hull
Tyler Ostrander
Jake Townsley

Thoroughly Modern Millie

Peter Alexander
Branden Baribeau
Alli Harlow
Megan Johnston
Katie Marx
Hannah Schwieterman
Sara Smith
Ashleigh Tansey

2007-2008

2007-2008 Season
D-Honorees

A Christmas Carol

Jessica Burley
Nicole Greunke
Jon Kovach
Kayleigh Lower-McKinney
Jen Shroder
Ryan Slone
Alexa von Bargen

Little Women, The Broadway Musical

Melody Gay
Kelsey Jacobson
Megan McGill
Kyle McIntire
Sarah Ristau

2007-2008 Season
Award Winners

Best Actor- Ryan Slone in A Christmas Carol
Best Actress- Megan McGill in Little Women
Best Supporting Actor- Jon Kovach in A Christmas Carol
Best Supporting Actress- Kelsey Jacobson in Little Women
Best Cameo- Melody Gay in A Christmas Carol
Rookie Actor- Patrick Hansford
Most Valuable Techie- Peter Alexander
Most Supportive Techie- Sarah Ristau
BURRT Award- Eric Burgstrom
Rookie Tech Award- Branden Baribeau
Directing Award- Alina Kraynak for Othello and the Boy Band of Venice
Business Manager's Award- Ryan Slone
Choreographer's Award- Jen Shroder
Vocal Award- Melody Gay and Kyle McIntire
Weston Award- Jen Shroder

2006-2007 Season
D-Honorees

The Diary of Anne Frank

Alexa Amendolagine
Colin Brooks
Aaron Epstein
Emily Harlow
Rosalyn Robinson
Josh Tomaino

Disney's Beauty and the Beast

Chris Collins
Emily Fehr
Peyton McCormick
Caitlin Megginson
Alex Rampton
Donald Smith
Angela Stiftar
Alissa Weldy
Chris Williams

2006-2007 Season
Award Winners

Best Actor- Aaron Epstein in The Diary of Anne Frank
Best Actress- Megan McGill in Disney's Beauty and the Beast
Best Supporting Actor- Alex Rampton in Disney's Beauty and the Beast
Best Supporting Actress-Alexa Amendolagine in The Diary of Anne Frank
Best Cameo- Johannah Bogart in The Diary of Anne Frank
Rookie Actor- Jon Kovach
Most Valuable Techie- Emily Harlow & Alissa Weldy
Most Supportive Techie- Josh "Copy" Tomanio
Musician Award- Brian Parido
Rookie Tech Award- Chris Osinski
Directing Award-Dan Finnen for Grocery
Business Manager's Award- Caitlin Megginson
Choreographer's Award- Chris Collins
Vocal Award- Ryan Slone
Weston Award- Caitlin Megginson

2005-2006 Season
D-Honorees

Dearly Departed

Greg Barrett
Andrew Genskow
Chris Ray
Harry Townsley
Michelle von Hirschberg

42nd Street

Kyle Dexter
Ian Forsgren
Lauren Sprague
Brad Wehmeier
Lauren Werden
Zach Werden

2005-2006 Season
Award Winners

Best Actor- Chris Ray in Dearly Departed
Best Actress- Lauren Sprague in 42nd Street
Best Supporting Actor- Andrew Genskow in Dearly Departed
Best Supporting Actress- Michelle von Hirschberg in Dearly Departed
Best Cameo- Ian Forsgren in Dearly Departed
Rookie Actor- Aaron Epstein
Most Valuable Techie- Zach Werden
Musician Award- Michael Titus
BURRTT Award- Ian Forsgren & Kyle Dexter
Most Supportive Techie- Greg Barrett
Rookie Tech Award- Emily Wehmeier
Directing Award-Harry Townsley in The Pardonerís Tale
Business Manager's Award- Michelle von Hirschberg
Choreographer's Award- Lauren Werden
Vocal Award- Kyle Dexter & Lauren Sprague
Weston Award- Zach Werden

2004-2005 Season
D-Honorees

Taming of the Shrew

Matt Barrick
Jenny Linger
Taryn Pramuk
Sarah Reynolds
Lauren Wilson

Seussical

Jeff Berger
Brian Bowling
Emily Goris
Jessie Pries
Jayne Suddleson
Justin Vrbancic

2004-2005 Season
Award Winners

Best Actor- Jeff Berger in Seussical
Best Actress- Taryn Pramuk in Taming of The Shrew
Best Supporting Actor- Joe Bellino in Taming of The Shrew
Best Supporting Actress- Lauren Wilson in Taming of the Shrew
Best Cameo- Zach Werden in Seussical
Rookie Actor- Harry Townsley
Most Valuable Techie- Zach Werden
BURRTT Award- Greg Barrett & Bradley Wehmeier
Most Supportive Techie- Chris Ray
Rookie Tech Award- Jayne Suddleson
Directing Award-Taryn Pramuk in Oh What a Tangled Web
Business Manager's Award- Jeff Berger
Choreographer's Award- Jessie Pries
Vocal Award- Felexia Oíaku
Weston Award- Jeff Berger

2003-2004 Season
D-Honorees

Play On!

David Carroll
Aly Cruze
Lindsey Manilla
Melanie VonWahlde
Heather Williams

Anything Goes

Tamesha Calloway
Sarah Carr
Emily Heidrich
Laura Hum
Kim Janusz
Liz Tufts

2003-2004 Season
Award Winners

Best Actor- Jeff Berger in Anything Goes
Best Actress- Melanie VonWahlde in Play On!
Best Supporting Actor- Justin Vrbancic in Anything Goes
Best Supporting Actress- Tamesha Calloway in Play On!
Best Cameo- Kim Janusz in Charlotteís Web
Rookie Actor- Lindsey Stelzer
Most Valuable Techie- Aly Cruze
BURRTT Award- Zach Werden
Rookie Tech Award- Matt Barrick
Directing Award-Adam Caudill in The Ben and Jason Show
Business Manager's Award- Emily Heidrich
Choreographer's Award- Taryn Pramuk
Vocal Award- Sarah Carr
Weston Award-Emily Heidrich

2002-2003 Season
D-Honorees

The Crucible

Grace Hong
Heather Jamison
Katie Mulligan
Charlie Petrek
Jon Swift

The Sound of Music

Lonnie Burton
Brooke Hersey
Karen Janusz
Hilary Kraus
Lauren Ristau
Brandi Sweeney
Tori Steinbach
Theo Wireko

2002-2003 Season
Award Winners

Best Actor- Jon Swift in The Crucible
Best Actress- Lauren Ristau in The Crucible
Best Supporting Actor- Charlie Petrek in The Sound of Music
Best Supporting Actress- Melanie VonWahlde in The Sound of Music
Best Cameo- Heather Jamison in The Crucible
Rookie Actor- Bradly Hale
Most Valuable Techie- Katie Mulligan
BURRTT Award- Ally Cruze, Laura Hum, Liz Tufts
Rookie Tech Award- Zach Werden
Business Manager's Award- Tori Steinbach
Choreographer's Award- Theo Wireko
Vocal Award- Hilary Kraus
Weston Award- Brooke Hersey

2001-2002 Season
D-Honorees

Bad Seed

Melanie Dennig
Adrianne Krauss
Leah Reynolds
Ian Murray
Marci Morgan

Joseph and the Amazing
Technicolor Dreamcoat

Laura DeMark
Bill Heidrich
Jordan Kofron
Teddy Kuhn
Matt McIntire
Beth Willhoite
Mark Wilson

2001-2002 Season
Award Winners

Best Actor- Jordan Kofron in Father of the Bride
Best Actress- Susie Silva in Bad Seed
Best Supporting Actor- Bill Heidrich in Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Best Supporting Actress- Melanie Dennig in Bad Seed
Best Cameo- Patrick Lohr in Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Rookie Actor- Charlie Petrek
Most Valuable Techie- Ian Murray & Beth Willhoite
BURRTT Award- Katie Mulligan
Rookie Tech Award- Brendan McCaskey
Business Manager's Award- Marci Morgan & Mark Wilson
Choreographer's Award- Melanie Dennig
Weston Award- Mark Wilson

2000-2001 Season
D-Honorees

The Diviners

Sean Buckley
Natalie Dexter
Jason Morgan
Mike Potter
Stephanie VonWahlde

Grease

Ron Adams
Akil Babb
Dan Davidson
Katie Helton
Kate Kuznar
Bridget Lawson
Amy Reiser
Erin Roth

2000-2001 Season
Award Winners

Best Actor- Mike Potter in The Diviners
Best Actress- Stephanie VonWahlde in The Diviners
Best Supporting Actor- Dan Davidson in Grease
Best Supporting Actress- Cara Wright in Grease
Best Cameo- Sean Buckley in Grease
Rookie Actor- Patrick Lohr
Most Valuable Techie- Jason Morgan
BURRTT Award- Ben Ruwan
Rookie Tech Award- Katie Mulligan
Business Manager's Award- Dan Davidson
Weston Award- Stephanie VonWahlde

1999-2000 Season
D-Honorees

The Miracle Worker

Joel Araujo
Angie Black
Mindy Heithaus
Brooke Houtz
Cortnay Straub

My Fair Lady

Joseph Gianfagna, Jr.
Shanna Henry
Christy LoBuono
Alicia Nelson
Sara Tyburski

1999-2000 Season
Award Winners

Best Actor- Joseph Gianfagna, Jr. in My Fair Lady
Best Actress- Alicia Nelson in My Fair Lady
Best Supporting Actor- Mike Potter in My Fair Lady
Best Supporting Actress- Erin Roth in My Fair Lady
Best Cameo- Brooke Houtz in The Front Page
Rookie Actor- Dan Davidson & Erin Roth
Most Valuable Techie- Shanna Henry
BURRTT Award- Jason Morgan
Rookie Tech Award- Kari Bingelli & Nikki Smith
Business Manager's Award- Brooke Houtz
Weston Award- Joseph Gianfagna, Jr.

1998-1999 Season
D-Honorees

Itís a Wonderful Life

John Baca
Kate Powell
Rhonda Redelman
Natasha Reid
Stacey Schwenker

Sweet Charity

Becca Kofron
Collin Lawson
Chrissi Santos
Anne-Marie Schnittger
Meredith Werden

1998-1999 Season
Award Winners

Best Actor- Joseph Gianfagna, Jr. in Itís a Wonderful Life
Best Actress- Chrissi Santos in Sweet Charity
Best Supporting Actor- Jonn Baca in Itís a Wonderful Life
Best Supporting Actress- Anne-Marie Schnittger in Sweet Charity
Most Valuable Techie- Kate Powell
BURRTT Award- Shanna Henry
Weston Award- Collin Lawson

1997-1998 Season
D-Honorees

Hello Dolly!

Stephanie Bates
Ahna Nelson
Zak Orner
Vicki Stolarski
Michael Vanselow

You Canít Take It With You

Lisa Bailey
Henry Farsing
Bethany Kofron
Graham Weber
Kristin Young

1997-1998 Season
Award Winners

Best Actor- Graham Weber in You Canít Take It With You
Best Actress- Ahna Nelson in Hello Dolly!
Best Supporting Actor- Henry Farfsing in You Canít Take It With You
Best Supporting Actress- Stephanie Bates in Hello Dolly!
Weston Award- Zak Orner